Podceňování se Vás přijde draho!

Jako lektorka jazyka často slýchám věty typu: „Už jsem dlouho nemluvila, raději budu chodit opět do začátečníků.“ Nebo „Nic už si nepamatuji, raději se přihlásím na jednodušší kurz.“

Taková úvaha je špatná, pokud je Vaším cílem skutečně se zlepšit. Každá dobrá jazyková škola by Vám měla umožnit absolvovat rozřazovací test, ať už tužkou na papír nebo online. Využijte této možnosti a následně začněte chodit do kurzu, který Vám přesně úrovní odpovídá.

Chybovat je nezbytné!
Zbavte se studu nebo pocitu, že to nezvládnete. Tím, že se budete podceňovat a raději se připojíte ke kurzu, v němž budete mít před ostatními studenty navrch, uškodíte sobě i ostatním. Nedozvíte se dlouhou dobu nic nového a pravděpodobně budete mnohem rychlejší a schopnější reagovat než ostatní studenti ve skupině. Budete muset čekat, než ostatní vstřebají látku, která Vám je známá. V závěru Vám lektor přímo doporučí přechod do jiného kurzu…přihlašte se tam rovnou sami. Nejlépe se beztak učíme chybami.

Pamatujte: Failure is not a person. It is an event.

Možná to lépe pochopíte, když se na věc podíváte jinýma očima. Jak je Vám, když je ve skupině někdo, jehož znalosti jsou nepřiměřeně větší než Vaše a máte pocit, že by měl chodit do kurzu vyšší úrovně? Že si musí říkat, jak jste pomalý/á a netalentovaný/á? Byli byste nervózní před každou odpovědí? Je to nepříjemné, tak to nikomu nezpůsobujte :)

Nevýhodou podceňování se je také nákup učebnice. Dnes je na trhu obrovské množství učebnic. Může se Vám s velkou pravdpodobností stát, že si pořídíte jinou knihu na úrovni, kterou již máte zvládnutou.

Když já nevím…(?)

Nebylo by lepší se nepodceňovat a přidat se k jazykovému kurzu, kde budete automaticky své znalosti vyvíjet? Neztrácejte čas a peníze pouze kvůli tomu, že si nevěříte! Nechte odborníky posoudit Vaší úroveň a hrajte „svou ligu“!

Autorem článku je M. Karlová (medodička)
Jazykové centrum Correct
Kozí 2
602 00 Brno
www.jc-correct.com
www.czech-for-foreigners.cz