Proč se učit francouzsky?

Rozhodli jste se navštěvovat jazykové kurzy, ale nevíte, jaký jazyk si vybrat? A proč nezkusíte francouzštinu?

Francouzština je krásný jazyk. Můžete klít jako dlaždič a stejně si připadáte, že recitujete poezii. Ve francouzštině nenajdete slovo, které by vašemu uchu neladilo, skoro jako by francouzština neznala nelibozvučnost.

Francouzština je jazykem diplomatů. Používá se jako hlavní komunikační jazyk v Organizaci spojených národů, Severoatlantické alianci a Evropské unii. Hlavní orgány Evropské unie sídlí v Bruselu, který je centrem francouzsky mluvící oblasti Švýcarska a francouzsky zde mluví téměř 90% obyvatel. S francouzštinou se setkáme i na oficiálních akcích, například na olympijských hrách.

Francouzština je světový jazyk. Více než 90 milionů lidí na celém světě mluví francouzsky odmalička a dalších 220 milionů si francouzštinu osvojilo. Pokud si myslíte, že se francouzština používá jen v Evropě, tak jste na velikém omylu. Francouzština je jedním z oficiálních jazyků v Kanadě a setkáte se s ní v bývalých francouzských koloniích v Africe, ale narazíte na ni i v exotických zemích, jakými jsou Haiti ve střední Americe nebo Vanau v Oceánii.

Francouzština spojuje. Státy, ve kterých se mluví francouzsky, jsou součástí společenství frankofonie a nezáleží na tom, jestli mají francouzštinu jako úřední jazyk nebo ji využívá jen malá část obyvatelstva. Česká republika je členem frankofonie na pozici pozorovatelská země a díky tomu se můžou její obyvatelé účastnit spousty mezinárodních akcí spojených s francouzštinou a kulturou ve frankofonních zemích.

Pokud jste se po přečtení rozhodli najít si jazykový kurz francouzštiny, nejlépe uděláte, když se obrátíte přímo na nejbližší Francouzskou Alianci (Aliance Française), kde se setkáte se spoustou rodilých mluvčí a nadšenců do francouzštiny. Kromě různých akcí spojených s francouzštinou, pořádají na aliancích kurzy francouzštiny pro všechny věkové kategorie, přípravné kurzy na mezinárodní zkoušky Delf/Dalf a konverzace.

Pokud vám nevyhovují jazykové kurzy nabízené Francouzskou Aliancí, můžete si vybrat z nepřeberného množství nabídek na internetu, mezi kterými jsou i jazykové kurzy online z pohodlí domova. Francouzštině se díky tomu může věnovat opravdu každý.

Autor: Eva Bartáková ( elfka333@seznam.cz )