Podle čeho vybrat jazykový kurz

Kolik řečí umíš: Podle čeho vybrat jazykový kurz

Ať už chcete zdokonalovat dříve nabyté vědomosti nebo začít s učením úplně nové řeči, měli byste se obrátit na odborníky. Při výběru vhodné jazykové školy se nenechte ovlivnit pouze osobními preferencemi, ale rozhodujte se i nezávisle na subjektivním mínění.

Hodnocení jazykových škol

Vyhovující jazykový kurz by měl položit základy vašim budoucím dorozumívacím schopnostem. Ještě než do něj investujete své peníze a čas, podívejte se na vybraná kritéria, která vám mohou s výběrem pomoci.

  • Prezentace webu – Vzhledem k tomu, že dnes už bychom si bez internetu vybrali máloco, nebojte se dát  na první dojem webových stránek jazykové školy. Neúplné informace, nefungující odkazy nebo dokonce chyby v textech nejsou nejlepším obrázkem dobře fungující firmy.
  • Profily vyučujících – Je příjemné dopředu vědět, do čeho  a za kým jdete. Medailonky lektorů sice nejsou samozřejmostí, ale při porovnávání jednotlivých škol rozhodně zaujmou. Navíc si můžete ověřit poměr rodilých mluvčích k českým vyučujícím a předem si tak rozmyslet, o jaký typ výuky máte zájem.
  • Styl výuky – Řada škol se dnes chlubí vlastními výukovými metodami, které se od sebe mohou výrazně lišit. Vaši volbu by proto mělo ovlivnit i to, zda výuka probíhá ve skupinách nebo individuálně. Některé kurzy jsou postavené na konverzaci, jiné na gramatice a další na online výuce z domova.
  • Reference – Co si budeme povídat, nejlepší reklama je osobní doporučení od někoho blízkého, kdo už kurz absolvoval. Kromě průběhu samotné výuky vám může popsat přístup jazykové školy před a po nákupu kurzu, reálný přínos a celkovou spokojenost s jejich službami.
  • Cena – Neměla by sice být jediným parametrem, ale zohlednit byste ji rozhodně měli. Vždy byste předem měli vědět, co za své peníze dostanete. Ať už mluvíme o délce vyučovací hodiny nebo učebních materiálech v ceně kurzovného. Dejte pozor na příliš nízké ceny jazykových kurzů. Ty jsou vždy podezřelé.
  • Členství v profesních sdruženích – ACERT (Asociace certifikovaných jazykových škol) a AJŠA (Asociace jazykových škola a agentur) jsou jediné dvě profesní organizace, jejichž členové splňují požadovanou kvalitu jazykových služeb. Společným cílem obou asociací je zvyšování kvality jazykového vzdělání v ČR. Přes nepřeberné množství kurzů a agentur sdružuje ACERT pouze 16 a AJŠA 44 škol.
  • Pokračovací kurzy – Před nástupem do kurzu byste měli zvážit i možnost navazujících kurzů, složení zkoušek a zisk jazykového certifikátu. Pokud tyto služby škola neposkytuje, můžete za půl roku nebo za rok vybírat znova.
  • Péče JŠ – Dobrým signálem je rozhodně zájem jazykovky o nového studenta. Ideálně by se vás před zápisem do kurzu měli zeptat, čeho chcete výukou dosáhnout a které dovednosti chcete zlepšovat. Podle vaší odpovědi by vám pak měli doporučit ten nejvhodnější jazykový kurz.
  • Možnost změny – Když už nebudete při výběru kurzu úspěšní hned napoprvé, měli byste mít šanci svou volbu změnit. Informujte se proto možnosti přestupu z kurzu pro začátečníky do pokročilých a naopak.

Přejeme šťastnou ruku při výběru jazykové školy.